3M 81100-650203-RB
81100-650203-RB picture photo
Mfg. Part Number
81100-650203-RB
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
4WALL TRIPOLARIZ HEADER 100 CONT
Datasheet Download
81100-650203-RB.pdf
Availability of 81100-650203-RB
QUANTITY
81100-650203-RB Order Process
Ship out your order
Specifications of 81100-650203-RB
Internal Part NumberEIS-81100-650203-RB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series810
PackagingTray
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions100
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.140" (3.56mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks, Short
FeaturesBoard Lock
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)81100-650203-RB
Related Links81100-6, 81100-650203-RB Datasheet, 3M Distributor
81100-650203-RB Details Description
Related parts for 81100-650203-RB
CONN HEADER .100 DUAL STR 34POS datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS W/FLANGE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 2.5A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
3POS ECONOSEAL PLUG HSING SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 500MA 600 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 800MHZ 6CLCC datasheet.pdf
MICRO 31C P 10" WHT JACKP NI datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 8A 240VAC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS PIN datasheet.pdf