C&K Components 8121LY4ZGE
8121LY4ZGE picture photo
Mfg. Part Number
8121LY4ZGE
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V
Datasheet Download
8121LY4ZGE.pdf
Availability of 8121LY4ZGE
QUANTITY
8121LY4ZGE Order Process
Ship out your order
Specifications of 8121LY4ZGE
Internal Part NumberEIS-8121LY4ZGE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntroduction to Electromechanical Switches
3D Model8121LY4ZGE.stp8121LY4ZGE.pdf
PCN Assembly/OriginSeries Transfer 26/Nov/2012
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeRound, Plunger
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Rear
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
FeaturesTactile Feedback
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Operating Temperature-30°C ~ 75°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)8121LY4ZGE
Related Links8121L, 8121LY4ZGE Datasheet, C&K Components Distributor
8121LY4ZGE Details Description
Related parts for 8121LY4ZGE
RES SMD 5.9K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC DGTL POT 128-TAP 15V 10-UMAX datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 61POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
SW PLUNGER SPDT 15A SCREW 125V datasheet.pdf
RES 110 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 15VOUT 2W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 22K OHM 10SRT datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 3POS SMT 5.5MM datasheet.pdf