C&K Components 8121SHV3GE
8121SHV3GE picture photo
Mfg. Part Number
8121SHV3GE
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V
Datasheet Download
8121SHV3GE.pdf
Availability of 8121SHV3GE
QUANTITY
8121SHV3GE Order Process
Ship out your order
Specifications of 8121SHV3GE
Internal Part NumberEIS-8121SHV3GE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
Series8020
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeRound, Plunger
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Rear
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
FeaturesTactile Feedback
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Operating Temperature-30°C ~ 75°C
Mechanical Life-
Electrical Life60,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)8121SHV3GE
Related Links8121S, 8121SHV3GE Datasheet, C&K Components Distributor
8121SHV3GE Details Description
Related parts for 8121SHV3GE
CAP ALUM 47UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
RES 10K OHM 70W 5% TO247 datasheet.pdf
IC ENCODER RGB TO NTSC 16-SOIC datasheet.pdf
OPTOCOUPLER MODULE IEC 8-SMD datasheet.pdf
COLOR ENGINE 12X1W RGB LINEAR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZB10 PG21 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
6610 APPLIANCE OUTLET 15A 70 datasheet.pdf
SL 5.08HC/20/90G 3.2SN BK BX datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.3V datasheet.pdf