C&K Components 8121SHW1GE
8121SHW1GE picture photo
Mfg. Part Number
8121SHW1GE
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V
Datasheet Download
8121SHW1GE.pdf
Availability of 8121SHW1GE
QUANTITY
8121SHW1GE Order Process
Ship out your order
Specifications of 8121SHW1GE
Internal Part NumberEIS-8121SHW1GE
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating1A (AC/DC)
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Rear
Termination StyleWire Wrap
Ingress Protection-
FeaturesTactile Feedback
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Operating Temperature-30°C ~ 75°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)8121SHW1GE
Related Links8121S, 8121SHW1GE Datasheet, C&K Components Distributor
8121SHW1GE Details Description
Related parts for 8121SHW1GE
ROUND STANDOFF M6 NYLON datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 170MA 5.2 OHM datasheet.pdf
CONN SPRING 40POS DUAL .430 SMD datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 96MSPS DL 68-TQFN datasheet.pdf
IC SUPPLY PROG MEM 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf
FUSE 125A 700V NON STD FAST datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf