C&K Components 8121SY3CGE
8121SY3CGE picture photo
Mfg. Part Number
8121SY3CGE
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V
Datasheet Download
8121SY3CGE.pdf
Availability of 8121SY3CGE
QUANTITY
8121SY3CGE Order Process
Ship out your order
Specifications of 8121SY3CGE
Internal Part NumberEIS-8121SY3CGE
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating1A (AC/DC)
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Rear
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
FeaturesTactile Feedback
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.50mm Dia
Operating Temperature-30°C ~ 75°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)8121SY3CGE
Related Links8121S, 8121SY3CGE Datasheet, C&K Components Distributor
8121SY3CGE Details Description
Related parts for 8121SY3CGE
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS .100" DL SMD RA datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/2.6V 0.15A 6TMLF datasheet.pdf
MQS BUCHS-KONTAKT datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
PIPE CABLE LOCATOR datasheet.pdf
3MM CABLE ASSY datasheet.pdf
OSC MEMS 20.5972MHZ CMOS SMD datasheet.pdf