C&K Components 8121SYW1GE
8121SYW1GE picture photo
Mfg. Part Number
8121SYW1GE
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V
Datasheet Download
8121SYW1GE.pdf
Availability of 8121SYW1GE
QUANTITY
8121SYW1GE Order Process
Ship out your order
Specifications of 8121SYW1GE
Internal Part NumberEIS-8121SYW1GE
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating1A (AC/DC)
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Rear
Termination StyleWire Wrap
Ingress Protection-
FeaturesTactile Feedback
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Operating Temperature-30°C ~ 75°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)8121SYW1GE
Related Links8121S, 8121SYW1GE Datasheet, C&K Components Distributor
8121SYW1GE Details Description
Related parts for 8121SYW1GE
JUMPER-H1502TR/A2015V/H1500TR10" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 560PF 10V NP0 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf