Preci-Dip 813-SS-010-30-006191
813-SS-010-30-006191 picture photo
Mfg. Part Number
813-SS-010-30-006191
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Spring Loaded
Brief Description
CONN SPRING LOAD 10POS DUAL SMD
Datasheet Download
813-SS-010-30-006191.pdf
Availability of 813-SS-010-30-006191
QUANTITY
813-SS-010-30-006191 Order Process
Ship out your order
Specifications of 813-SS-010-30-006191
Internal Part NumberEIS-813-SS-010-30-006191
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package600
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Spring Loaded
Series813
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypePiston
Number of Contacts10
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeSurface Mount
MaterialBrass
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)813-SS-010-30-006191
Related Links813-SS-010, 813-SS-010-30-006191 Datasheet, Preci-Dip Distributor
813-SS-010-30-006191 Details Description
Related parts for 813-SS-010-30-006191
RELAY REED DPST 500MA 5V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 44MQFP datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
IC ETHERNET PHY FAST HP 64-TQFP datasheet.pdf
RES SMD 1.37K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 14.7 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 22 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 5 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf