Preci-Dip 813-SS-012-30-003101
813-SS-012-30-003101 picture photo
Mfg. Part Number
813-SS-012-30-003101
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Spring Loaded
Brief Description
CONN SPRING LOAD 12POS DUAL SMD
Datasheet Download
813-SS-012-30-003101.pdf
Availability of 813-SS-012-30-003101
QUANTITY
813-SS-012-30-003101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 813-SS-012-30-003101
Internal Part NumberEIS-813-SS-012-30-003101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package120
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Spring Loaded
Series813
PackagingBulk
Connector TypePiston
Number of Contacts12
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeSurface Mount
MaterialBrass
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)813-SS-012-30-003101
Related Links813-SS-012, 813-SS-012-30-003101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
813-SS-012-30-003101 Details Description
Related parts for 813-SS-012-30-003101
RES SMD 681 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANS PNP 120V 0.8A TO-92L datasheet.pdf
RES 470K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.00M OHM 1% 100 PPM 0.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 1.1 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
TOOL HAND CONTACT LOCATOR datasheet.pdf
MBXLER/APLUG2P+32S+4LP+14P datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HDM 9SMPO080F155O T datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.0016UF RADIAL datasheet.pdf