Preci-Dip 813-SS-018-30-003191
813-SS-018-30-003191 picture photo
Mfg. Part Number
813-SS-018-30-003191
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Spring Loaded
Brief Description
CONN SPRING LOAD 18POS DUAL SMD
Datasheet Download
813-SS-018-30-003191.pdf
Availability of 813-SS-018-30-003191
QUANTITY
813-SS-018-30-003191 Order Process
Ship out your order
Specifications of 813-SS-018-30-003191
Internal Part NumberEIS-813-SS-018-30-003191
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package600
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Spring Loaded
Series813
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypePiston
Number of Contacts18
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeSurface Mount
MaterialBrass
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)813-SS-018-30-003191
Related Links813-SS-018, 813-SS-018-30-003191 Datasheet, Preci-Dip Distributor
813-SS-018-30-003191 Details Description
Related parts for 813-SS-018-30-003191
IC AMP AUDIO PWR 11W AB TO263-9 datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 14-SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 50POS 0.156 datasheet.pdf
CBL USB A-B CON 16' 20/26 AWG datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 2-INP SC-70-5 datasheet.pdf
CONV DC/DC SGL 5V 150MA SMD datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 1.1A 118 MOHM datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.8KV 60A D1 datasheet.pdf
MIN D FE 50 P CRIMP CONNECTOR MO datasheet.pdf
CONN SSL RCPT 2POS 4MM SOLDER datasheet.pdf