Preci-Dip 813-SS-018-30-005191
813-SS-018-30-005191 picture photo
Mfg. Part Number
813-SS-018-30-005191
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Spring Loaded
Brief Description
CONN SPRING LOAD 18POS DUAL SMD
Datasheet Download
813-SS-018-30-005191.pdf
Availability of 813-SS-018-30-005191
QUANTITY
813-SS-018-30-005191 Order Process
Ship out your order
Specifications of 813-SS-018-30-005191
Internal Part NumberEIS-813-SS-018-30-005191
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package600
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Spring Loaded
Series813
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypePiston
Number of Contacts18
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeSurface Mount
MaterialBrass
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)813-SS-018-30-005191
Related Links813-SS-018, 813-SS-018-30-005191 Datasheet, Preci-Dip Distributor
813-SS-018-30-005191 Details Description
Related parts for 813-SS-018-30-005191
HEAT SHRINK WHT 3/16" X 4' datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 8B 16HVQFN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 20POS 3A datasheet.pdf
CONN FFC VERT 20POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf