Preci-Dip 813-SS-020-30-006101
813-SS-020-30-006101 picture photo
Mfg. Part Number
813-SS-020-30-006101
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Spring Loaded
Brief Description
CONN SPRING LOAD 20POS DUAL SMD
Datasheet Download
813-SS-020-30-006101.pdf
Availability of 813-SS-020-30-006101
QUANTITY
813-SS-020-30-006101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 813-SS-020-30-006101
Internal Part NumberEIS-813-SS-020-30-006101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package70
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Spring Loaded
Series813
PackagingBulk
Connector TypePiston
Number of Contacts20
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeSurface Mount
MaterialBrass
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)813-SS-020-30-006101
Related Links813-SS-020, 813-SS-020-30-006101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
813-SS-020-30-006101 Details Description
Related parts for 813-SS-020-30-006101
IC CTRLR HOTPLUG DUAL 14-SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS DOUBLE NUT CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 5% 5W 5329 datasheet.pdf
C/A MRJ21/MRJ21 GBE STRT CMR 30M datasheet.pdf
CONN PLUG 240POS DL VERT SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
F6 WOVEN WRAP 5/16 WH 125' datasheet.pdf
TRANS GAN 3N-CH 100V BUMPED DIE datasheet.pdf