Preci-Dip 813-SS-020-30-006101
813-SS-020-30-006101 picture photo
Mfg. Part Number
813-SS-020-30-006101
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Spring Loaded
Brief Description
CONN SPRING LOAD 20POS DUAL SMD
Datasheet Download
813-SS-020-30-006101.pdf
Availability of 813-SS-020-30-006101
QUANTITY
813-SS-020-30-006101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 813-SS-020-30-006101
Internal Part NumberEIS-813-SS-020-30-006101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package70
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Spring Loaded
Series813
PackagingBulk
Connector TypePiston
Number of Contacts20
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeSurface Mount
MaterialBrass
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)813-SS-020-30-006101
Related Links813-SS-020, 813-SS-020-30-006101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
813-SS-020-30-006101 Details Description
Related parts for 813-SS-020-30-006101
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 22K OHM 6SIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Socket 41 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 45MA 28 OHM SMD datasheet.pdf
62 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CAP CER 10PF 16V NP0 01005 datasheet.pdf