Bourns Inc. 81A1A-B24-A18L
81A1A-B24-A18L picture photo
Mfg. Part Number
81A1A-B24-A18L
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 50K OHM 2W CERMET LINEAR
Datasheet Download
81A1A-B24-A18L.pdf
Availability of 81A1A-B24-A18L
QUANTITY
81A1A-B24-A18L Order Process
Ship out your order
Specifications of 81A1A-B24-A18L
Internal Part NumberEIS-81A1A-B24-A18L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information81 L Cerment (Single Cup) Material Declaration
PCN OtherMultiple Changes 01/Dec/2012
Standard Package5
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series81
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)50k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.750" (19.05mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)81A1A-B24-A18L
Related Links81A1A-B, 81A1A-B24-A18L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
81A1A-B24-A18L Details Description
Related parts for 81A1A-B24-A18L
RELAY SSR 2A 24VDC PCB datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 1.5V datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 75.5mA 24-SOIC W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 7.4PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 22POS SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 2W SMBG datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 50PPM 2X2.5 datasheet.pdf
CABLE PLUG-PLUG ETHERNET 2METER datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V datasheet.pdf