Bourns Inc. 81A1A-B28-A13L
81A1A-B28-A13L picture photo
Mfg. Part Number
81A1A-B28-A13L
Brief Description
POT 5K OHM 2W CERMET LINEAR
Datasheet Download
81A1A-B28-A13L.pdf
Availability of 81A1A-B28-A13L
QUANTITY
81A1A-B28-A13L Order Process
Ship out your order
Specifications of 81A1A-B28-A13L
Internal Part NumberEIS-81A1A-B28-A13L
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)5k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)81A1A-B28-A13L
Related Links81A1A-B, 81A1A-B28-A13L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
81A1A-B28-A13L Details Description
Related parts for 81A1A-B28-A13L
CONN HEADER 16POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS FEMALE SLD GOLD datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 17.8 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 27UF 50V X7R 6DIP datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 28POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 75.0 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf