Bourns Inc. 81A1D-B28-A10
81A1D-B28-A10 picture photo
Mfg. Part Number
81A1D-B28-A10
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 1K OHM 2W CERMET LINEAR
Datasheet Download
81A1D-B28-A10.pdf
Availability of 81A1D-B28-A10
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
81A1D-B28-A10 Order Process
Ship out your order
Specifications of 81A1D-B28-A10
Internal Part NumberEIS-81A1D-B28-A10
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLNon-Rohs Panel Control Models 18/Nov/2011
PCN OtherMultiple Changes 01/Dec/2012
Standard Package5
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series81
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)81A1D-B28-A10
Related Links81A1D-, 81A1D-B28-A10 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
81A1D-B28-A10 Details Description
Related parts for 81A1D-B28-A10
REGULATOR 10V 1.5A 3PSIP SMD T&R datasheet.pdf
RES SMD 38.3K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HOLDER 22POS PLUG PANEL MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS VERT PCB TIN datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV 2CH PUSH PULL 8SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 10A TO220FP datasheet.pdf
IC DSP ARM SOC PBGA datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB datasheet.pdf
MICRO 31C P 120" RBW JACKS NI datasheet.pdf
CABLE ASSY FIBER OPT SC-SC 5M datasheet.pdf
Precision 5V micropower voltage reference IC datasheet.pdf