| Internal Part Number | EIS-820A0061-03 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | ||
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 45 | |
| Category | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) | |
| Family | AC AC Wall Adapters | |
| Series | 820A | |
| Region Utilized | North America | |
| Form | Wall Mount (Class I) | |
| Input Type | Fixed Blade | |
| Voltage - Input | 120VAC | |
| Voltage - Output | 12VAC | |
| Current - Output (Max) | 1A | |
| Power (Watts) | 12W | |
| No Load Power Consumption | - | |
| Applications | ITE (Commercial) | |
| Efficiency | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Output Connector | Screw Terminal | |
| Size / Dimension | - | |
| Approvals | - | |
| Power (Watts) - Max | 12W | |