Preci-Dip 823-S1-006-30-013191
823-S1-006-30-013191 picture photo
Mfg. Part Number
823-S1-006-30-013191
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Spring Loaded
Brief Description
CONN SPRING LOAD 6POS SMT 5.5MM
Datasheet Download
823-S1-006-30-013191.pdf
Availability of 823-S1-006-30-013191
QUANTITY
823-S1-006-30-013191 Order Process
Ship out your order
Specifications of 823-S1-006-30-013191
Internal Part NumberEIS-823-S1-006-30-013191
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package900
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Spring Loaded
Series823
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypePiston
Number of Contacts6
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
MaterialBrass Alloy
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)823-S1-006-30-013191
Related Links823-S1-006, 823-S1-006-30-013191 Datasheet, Preci-Dip Distributor
823-S1-006-30-013191 Details Description
Related parts for 823-S1-006-30-013191
CONN RECEPT 3POS 22AWG MTA156 datasheet.pdf
GDT 250V 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-15V 60W datasheet.pdf
CON TERMINAL BLOCK SPRING CLAMP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 86MA 30 OHM TH datasheet.pdf