Bourns Inc. 8250-223K-RC
8250-223K-RC picture photo
Mfg. Part Number
8250-223K-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 22MH 40MA 145 OHM TH
Datasheet Download
8250-223K-RC.pdf
Availability of 8250-223K-RC
QUANTITY
8250-223K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 8250-223K-RC
Internal Part NumberEIS-8250-223K-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series8250
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance22mH
Tolerance±10%
Current Rating40mA
Current - Saturation9mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)145 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 79kHz
Frequency - Self Resonant570kHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test79kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.164" Dia x 0.450" L (4.17mm x 11.43mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)8250-223K-RC
Related Links8250-2, 8250-223K-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
8250-223K-RC Details Description
Related parts for 8250-223K-RC
IC MPU 8-BIT 5V 16MHZ 44-MQFP datasheet.pdf
CONN SPRING 64POS SNGL .137 PCB datasheet.pdf
RES SMD 174KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN RING TERM 2AWG #3/8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 2K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
BEND RELIEF 3.5MM BROWN datasheet.pdf