Bourns Inc. 8250-682K-RC
8250-682K-RC picture photo
Mfg. Part Number
8250-682K-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8MH 62MA 62 OHM TH
Datasheet Download
8250-682K-RC.pdf
Availability of 8250-682K-RC
QUANTITY
8250-682K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 8250-682K-RC
Internal Part NumberEIS-8250-682K-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series8250
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance6.8mH
Tolerance±10%
Current Rating62mA
Current - Saturation16mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)62 Ohm Max
Q @ Freq70 @ 250kHz
Frequency - Self Resonant1.5MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test250kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.164" Dia x 0.450" L (4.17mm x 11.43mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)8250-682K-RC
Related Links8250-6, 8250-682K-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
8250-682K-RC Details Description
Related parts for 8250-682K-RC
HEATSINK FORGED 43X43X15MM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 1200V ISOPLUS-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS R/A .156 TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 BRASS 10MM datasheet.pdf
47.75MM X 35.56MM 1=25/PK datasheet.pdf