Ohmite 825F15RE
825F15RE picture photo
Mfg. Part Number
825F15RE
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 15 OHM 1% 25W
Datasheet Download
825F15RE.pdf
Availability of 825F15RE
QUANTITY
825F15RE Order Process
Ship out your order
Specifications of 825F15RE
Internal Part NumberEIS-825F15RE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMetal-Mite®89
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15
Tolerance±1%
Power (Watts)25W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Features-
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.094" W (26.98mm x 27.79mm)
Height0.593" (15.07mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)825F15RE
Related Links825F, 825F15RE Datasheet, Ohmite Distributor
825F15RE Details Description
Related parts for 825F15RE
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 96.8VC SMC datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 100 OHM 0606 datasheet.pdf
PLUG ASSY datasheet.pdf
SW RTRY DP 1/4A .5-.75" SLDR 28V datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.3A 12V datasheet.pdf
CARDEDGE MALE .100 70POS R/A AU datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.1A 16V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
EVAL KIT MAX3558 datasheet.pdf
RES SMD 2.55KOHM 0.1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES 16K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf