Illinois Capacitor 825MKP275KJ
825MKP275KJ picture photo
Mfg. Part Number
825MKP275KJ
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 8.2UF 10% 275V RADIAL
Datasheet Download
825MKP275KJ.pdf
Availability of 825MKP275KJ
QUANTITY
825MKP275KJ Order Process
Ship out your order
Specifications of 825MKP275KJ
Internal Part NumberEIS-825MKP275KJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package70
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP
PackagingBulk
Capacitance8.2µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.634" L x 0.996" W (41.50mm x 25.30mm)
Height - Seated (Max)1.508" (38.30mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.476" (37.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)825MKP275KJ
Related Links825MK, 825MKP275KJ Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
825MKP275KJ Details Description
Related parts for 825MKP275KJ
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC FPGA 94 I/O 144EQFP datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf