Illinois Capacitor 825PHC700K
825PHC700K picture photo
Mfg. Part Number
825PHC700K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 8.2UF 10% 700V AXIAL
Datasheet Download
825PHC700K.pdf
Availability of 825PHC700K
QUANTITY
825PHC700K Order Process
Ship out your order
Specifications of 825PHC700K
Internal Part NumberEIS-825PHC700K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPHC
PackagingBulk
Capacitance8.2µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC700V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)4.6 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension1.614" Dia x 2.165" L (41.00mm x 55.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationsHigh Frequency, Switching
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)825PHC700K
Related Links825PH, 825PHC700K Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
825PHC700K Details Description
Related parts for 825PHC700K
LED YELLOW DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS SP-NC 120MA 4-SOP datasheet.pdf
CAP CER 470PF 500V Y5P RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 7/16-20UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 30W datasheet.pdf
RES 301 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 150MW EMD2 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGE .100 28POS HL LOW P datasheet.pdf