Illinois Capacitor 827LBB250M2ED
827LBB250M2ED picture photo
Mfg. Part Number
827LBB250M2ED
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
827LBB250M2ED.pdf
Availability of 827LBB250M2ED
QUANTITY
827LBB250M2ED Order Process
Ship out your order
Specifications of 827LBB250M2ED
Internal Part NumberEIS-827LBB250M2ED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLBB
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)303.27 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.6A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)827LBB250M2ED
Related Links827LBB, 827LBB250M2ED Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
827LBB250M2ED Details Description
Related parts for 827LBB250M2ED
RES ARRAY 13 RES 220 OHM 14SOIC datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 LP 16-TSSOP datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ/3.3V DL 16QSOP datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC CLK DVR PLL 3.3V PROGR 32PLCC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS WALL MT PINS datasheet.pdf
SENSOR CURRENT SWITCH 100A DC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CAP TANT POLY 25UF 100V AXIAL datasheet.pdf