Illinois Capacitor 827LMU250M2EE
827LMU250M2EE picture photo
Mfg. Part Number
827LMU250M2EE
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
827LMU250M2EE.pdf
Availability of 827LMU250M2EE
QUANTITY
827LMU250M2EE Order Process
Ship out your order
Specifications of 827LMU250M2EE
Internal Part NumberEIS-827LMU250M2EE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLLMU Series EOL 5/Jun/2015
Standard Package40
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLMU
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)202.2 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.45A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)827LMU250M2EE
Related Links827LMU, 827LMU250M2EE Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
827LMU250M2EE Details Description
Related parts for 827LMU250M2EE
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
Z-PK SEATING TL ASSY 120 POSN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 750 OHM 1% 5W datasheet.pdf