Illinois Capacitor 827ULR2R5MFH
827ULR2R5MFH picture photo
Mfg. Part Number
827ULR2R5MFH
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLY 820UF 20% 2.5V T/H
Datasheet Download
827ULR2R5MFH.pdf
Availability of 827ULR2R5MFH
QUANTITY
827ULR2R5MFH Order Process
Ship out your order
Specifications of 827ULR2R5MFH
Internal Part NumberEIS-827ULR2R5MFH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesULR
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)200 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsDecoupling
Ripple Current6.1A
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)827ULR2R5MFH
Related Links827ULR, 827ULR2R5MFH Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
827ULR2R5MFH Details Description
Related parts for 827ULR2R5MFH
RELAY SSR SPST 10A@280VAC PHASE datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 48V datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 860MA 714 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 73.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CAP ALUM 68000UF 20% 25V SCREW datasheet.pdf
EMITTER UV 280NM 40MA TO-18 datasheet.pdf