Switchcraft Inc. 8280-6SG-315
8280-6SG-315 picture photo
Mfg. Part Number
8280-6SG-315
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 6POS INLINE SKT
Datasheet Download
8280-6SG-315.pdf
Availability of 8280-6SG-315
QUANTITY
8280-6SG-315 Order Process
Ship out your order
Specifications of 8280-6SG-315
Internal Part NumberEIS-8280-6SG-315
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMini-Con-X®
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationKeyed
Ingress ProtectionWeathertight
Shell Material, FinishNylon
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated600V
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)8280-6SG-315
Related Links8280-6, 8280-6SG-315 Datasheet, Switchcraft Inc. Distributor
8280-6SG-315 Details Description
Related parts for 8280-6SG-315
CONN HEADER R/A SMD 6POS ZE datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 12A TO-247 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 840 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 2A 86 MOHM SMD datasheet.pdf
AIRMAX datasheet.pdf
CRYSTAL 32.7680 KHZ 10.0PF SMD datasheet.pdf