Switchcraft Inc. 8280-7PG-311
8280-7PG-311 picture photo
Mfg. Part Number
8280-7PG-311
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 7POS INLINE PIN
Datasheet Download
8280-7PG-311.pdf
Availability of 8280-7PG-311
QUANTITY
8280-7PG-311 Order Process
Ship out your order
Specifications of 8280-7PG-311
Internal Part NumberEIS-8280-7PG-311
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMini-Con-X®
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions7
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationKeyed
Ingress ProtectionWeathertight
Shell Material, FinishNylon
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated600V
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)8280-7PG-311
Related Links8280-7, 8280-7PG-311 Datasheet, Switchcraft Inc. Distributor
8280-7PG-311 Details Description
Related parts for 8280-7PG-311
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A 3V datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 1K OHM 6SIP datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 20 CKTS LGT 51 datasheet.pdf
RES 52.3 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 20-22 AWG GOLD datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf