TE Connectivity Raychem Cable Protection 82A0111-14-6
82A0111-14-6 picture photo
Mfg. Part Number
82A0111-14-6
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
HOOK-UP STRND 14AWG BLUE 2000'
Datasheet Download
82A0111-14-6.pdf
Availability of 82A0111-14-6
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
82A0111-14-6 Order Process
Ship out your order
Specifications of 82A0111-14-6
Internal Part NumberEIS-82A0111-14-6
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
SeriesMIL-W-22759, FlexLine
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge14 AWG
Conductor Strand665/42
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialEthylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket (Insulation) Diameter0.099" (2.51mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.006" (0.15mm)
Length2000' (609.76m)
Voltage600V
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Jacket ColorBlue
Ratings-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)82A0111-14-6
Related Links82A011, 82A0111-14-6 Datasheet, TE Connectivity Raychem Cable Protection Distributor
82A0111-14-6 Details Description
Related parts for 82A0111-14-6
CAP THIN FILM 3.3PF 100V 0603 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A TO263-7 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1.07W MONO 8LLP datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
IC PWR MGMT 4 LDO TXRX 139NFBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
SL 5.08/02/180 3.2SN DKGN datasheet.pdf
IC FPGA 488 I/O 780FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE SKT datasheet.pdf