TE Connectivity Raychem Cable Protection 82A0111-20-2
82A0111-20-2 picture photo
Mfg. Part Number
82A0111-20-2
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
HOOK-UP STRND 20AWG RED 5000'
Datasheet Download
82A0111-20-2.pdf
Availability of 82A0111-20-2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
82A0111-20-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of 82A0111-20-2
Internal Part NumberEIS-82A0111-20-2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
SeriesMIL-W-22759, FlexLine
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge20 AWG
Conductor Strand154/42
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialEthylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket (Insulation) Diameter0.053" (1.35mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.004" (0.11mm)
Length5000' (1524m)
Voltage600V
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Jacket ColorRed
Ratings-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)82A0111-20-2
Related Links82A011, 82A0111-20-2 Datasheet, TE Connectivity Raychem Cable Protection Distributor
82A0111-20-2 Details Description
Related parts for 82A0111-20-2
SURGE SUPP THYRISTOR 180V TO-92 datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 105KHZ RRO 8SO datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .104" .113"L datasheet.pdf
CONN HDR 2MM MALE 1ROW STR 16POS datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
POT 2K OHM 2W HYBRITRON LINEAR datasheet.pdf
CAP CER 22PF 500V U2J RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 83.5MA 6.8 OHM TH datasheet.pdf