| Internal Part Number | EIS-82A1121-22-2/6-9 | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Cables, Wires | |
| Family | Multiple Conductor Cables | |
| Series | - | |
| Cable Type | Multi-Conductor | |
| Number of Conductors | 2 | |
| Wire Gauge | 22 AWG | |
| Conductor Strand | - | |
| Conductor Material | Copper, Tinned | |
| Jacket (Insulation) Material | Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE) | |
| Jacket (Insulation) Diameter | 0.123" (3.12mm) | |
| Shield Type | Braid | |
| Length | 2000' (609.6m) | |
| Jacket Color | White | |
| Ratings | - | |
| Features | - | |
| Voltage | 600V | |
| Operating Temperature | 150°C | |
| Usage | - | |
| Conductor Insulation | Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE) | |
| Jacket (Insulation) Thickness | 0.010" (0.25mm) | |
| Shield Material | Copper, Tinned | |
| Shield Coverage | 85% | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 82A1121-22-2/6-9 | |
 | 0717640154 | CONN HDR DUAL 54POS .100 R/A AU | datasheet.pdf | |