Bourns Inc. 82A2D-B24-A10/A10L
82A2D-B24-A10/A10L picture photo
Mfg. Part Number
82A2D-B24-A10/A10L
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 1K OHM 1W CERMET LINEAR
Datasheet Download
82A2D-B24-A10/A10L.pdf
Availability of 82A2D-B24-A10/A10L
QUANTITY
82A2D-B24-A10/A10L Order Process
Ship out your order
Specifications of 82A2D-B24-A10/A10L
Internal Part NumberEIS-82A2D-B24-A10/A10L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Changes 01/Dec/2012
Standard Package5
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series82
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±10%
Number of Gangs2
Built in SwitchNone
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment Type-
Resistive MaterialCermet
Termination StyleSolder Hook
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.750" (19.05mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)82A2D-B24-A10/A10L
Related Links82A2D-B24, 82A2D-B24-A10/A10L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
82A2D-B24-A10/A10L Details Description
Related parts for 82A2D-B24-A10/A10L
CAP TANT 470UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
FUSE DRWR FOR PWR MOD X-SAFE 1PL datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.3A 160 MOHM datasheet.pdf
ADAPTER 40-DIP TO 44-PLCC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
IC CCD IMAGE SENSOR 24CDIP datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 57POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf