Tamura 830AS12100
830AS12100 picture photo
Mfg. Part Number
830AS12100
Manufacturer
Product Category
AC AC Wall Adapters
Brief Description
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W
Datasheet Download
830AS12100.pdf
Availability of 830AS12100
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
830AS12100 Order Process
Ship out your order
Specifications of 830AS12100
Internal Part NumberEIS-830AS12100
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC AC Wall Adapters
Series830AS
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount (Class II)
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output12VAC
Current - Output (Max)1A
Power (Watts)12W
No Load Power Consumption-
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency-
Operating Temperature-10°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.5mm
Size / Dimension2.07" L x 2.28" W x 3.58" H (52.5mm x 58.0mm x 91.0mm)
ApprovalscULus
Power (Watts) - Max12W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)830AS12100
Related Links830AS, 830AS12100 Datasheet, Tamura Distributor
830AS12100 Details Description
Related parts for 830AS12100
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CONN RECEPT 14POS 24AWG MTA156 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 45W datasheet.pdf
CONN RCPT FLEX 2POS W/PINS datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V datasheet.pdf