Tamura 835AS15080
835AS15080 picture photo
Mfg. Part Number
835AS15080
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 12W
Datasheet Download
835AS15080.pdf
Availability of 835AS15080
QUANTITY
835AS15080 Order Process
Ship out your order
Specifications of 835AS15080
Internal Part NumberEIS-835AS15080
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
Series835AS
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output15V
Current - Output (Max)800mA
Power (Watts)12W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency-
Operating Temperature-10°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.5mm
Size / Dimension4.10" L x 2.44" W x 2.44" H (103.0mm x 62.0mm x 62.0mm)
ApprovalscULus
Power (Watts) - Max12W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)835AS15080
Related Links835AS, 835AS15080 Datasheet, Tamura Distributor
835AS15080 Details Description
Related parts for 835AS15080
RES SMD 4.02K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf