Tamura 835AS20090
835AS20090 picture photo
Mfg. Part Number
835AS20090
Manufacturer
Product Category
AC AC Wall Adapters
Brief Description
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 20V 18W
Datasheet Download
835AS20090.pdf
Availability of 835AS20090
QUANTITY
835AS20090 Order Process
Ship out your order
Specifications of 835AS20090
Internal Part NumberEIS-835AS20090
FamilyAC AC Wall Adapters
Series835AS
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount (Class II)
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output20VAC
Current - Output (Max)900mA
Power (Watts)18W
Efficiency-
Operating Temperature-10°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.5mm
Size / Dimension2.44" L x 2.44" W x 4.06" H (62.0mm x 62.0mm x 103.0mm)
ApprovalscULus
Power (Watts) - Max18W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)835AS20090
Related Links835AS, 835AS20090 Datasheet, Tamura Distributor
835AS20090 Details Description
Related parts for 835AS20090
CONN SMA PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 200V C0G 0805 datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 26POS DUAL PCB datasheet.pdf
INSERT MALE 7+6POS+1GND datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
PDU 3-PHASE SWITCHED 208V 12.6KW datasheet.pdf
MCU 8BIT Z8 16K FLASH 80LQFP datasheet.pdf
OSC CMEMS 10.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf