Tamura 835AS20090
835AS20090 picture photo
Mfg. Part Number
835AS20090
Manufacturer
Product Category
AC AC Wall Adapters
Brief Description
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 20V 18W
Datasheet Download
835AS20090.pdf
Availability of 835AS20090
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
835AS20090 Order Process
Ship out your order
Specifications of 835AS20090
Internal Part NumberEIS-835AS20090
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC AC Wall Adapters
Series835AS
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount (Class II)
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output20VAC
Current - Output (Max)900mA
Power (Watts)18W
No Load Power Consumption-
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency-
Operating Temperature-10°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.5mm
Size / Dimension2.44" L x 2.44" W x 4.06" H (62.0mm x 62.0mm x 103.0mm)
ApprovalscULus
Power (Watts) - Max18W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)835AS20090
Related Links835AS, 835AS20090 Datasheet, Tamura Distributor
835AS20090 Details Description
Related parts for 835AS20090
FIXED IND 1UH 3A 13 MOHM SMD datasheet.pdf
CT RELAY HDR ASSY 13P YELLOW datasheet.pdf
IC TXRX RS232 MULTI-CH 28SOIC datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.335" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 825 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4300K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 635MA 110 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 19.2MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
Crystal 22.1184MHz 10ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf