Tamura 835AS24075
835AS24075 picture photo
Mfg. Part Number
835AS24075
Manufacturer
Product Category
AC AC Wall Adapters
Brief Description
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 24V 18W
Datasheet Download
835AS24075.pdf
Availability of 835AS24075
QUANTITY
835AS24075 Order Process
Ship out your order
Specifications of 835AS24075
Internal Part NumberEIS-835AS24075
FamilyAC AC Wall Adapters
Series835AS
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount (Class II)
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output24VAC
Current - Output (Max)750mA
Power (Watts)18W
Efficiency-
Operating Temperature-10°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.5mm
Size / Dimension2.44" L x 2.44" W x 4.06" H (62.0mm x 62.0mm x 103.0mm)
ApprovalscULus
Power (Watts) - Max18W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)835AS24075
Related Links835AS, 835AS24075 Datasheet, Tamura Distributor
835AS24075 Details Description
Related parts for 835AS24075
CONN SKT .062 20-24AWG TIN CRMP datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISORY CIRCUIT 8SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES MO 1W 2.2K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 3V 4.0KHZ PCB datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .100 R/A TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
RACK AND PANEL CONNECTOR datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT PIN datasheet.pdf