Vishay Semiconductor/Diodes Division 83CNQ080ASM
83CNQ080ASM picture photo
Mfg. Part Number
83CNQ080ASM
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V D618SM
Datasheet Download
83CNQ080ASM.pdf
Availability of 83CNQ080ASM
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
83CNQ080ASM Order Process
Ship out your order
Specifications of 83CNQ080ASM
Internal Part NumberEIS-83CNQ080ASM
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
Standard Package400
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)80V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)80A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 80A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1.5mA @ 80V
Mounting TypeThrough Hole, Radial
Package / CaseD-61-8-SM
Supplier Device PackageD-61-8-SM
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)83CNQ080ASM
Related Links83CNQ, 83CNQ080ASM Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
83CNQ080ASM Details Description
Related parts for 83CNQ080ASM
IC SWITCH SPST 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X7R 2220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN 05VOUT datasheet.pdf
TVS DIODE 1VWM 9VC SOD523 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 130UH 137MA 5.45 OHM datasheet.pdf
TERM PLUG HORIZ 508MM 5C GREEN datasheet.pdf