| Internal Part Number | EIS-840022AKI-02LF | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | Assembly Lot Number Scheme 12/Oct/2013 | |
| PCN Assembly/Origin | TSSOP/VFQFPN Assembly Site/Part Marking Chg 13/Nov/2015 | |
| Standard Package | 100 | |
| Series | FemtoClock® | |
| Packaging | Tube | |
| Type | Clock Generator | |
| PLL | Yes | |
| Input | Crystal | |
| Output | LVCMOS, LVTTL | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Ratio - Input:Output | 1:1 | |
| Differential - Input:Output | No/No | |
| Frequency - Max | 125MHz | |
| Divider/Multiplier | Yes/No | |
| Voltage - Supply | 2.375 V ~ 3.465 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 16-VFQFN Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | 16-VFQFPN (3x3) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 840022AKI-02LF | |
| Related Links | 840022A, 840022AKI-02LF Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor | |