3M 8468-21A1-RK-TP
8468-21A1-RK-TP picture photo
Mfg. Part Number
8468-21A1-RK-TP
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN SOCKET PLCC 68POS TIN
Datasheet Download
8468-21A1-RK-TP.pdf
Availability of 8468-21A1-RK-TP
QUANTITY
8468-21A1-RK-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of 8468-21A1-RK-TP
Internal Part NumberEIS-8468-21A1-RK-TP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,520
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
Series8400
PackagingTube
TypePLCC
Number of Positions or Pins (Grid)68 (4 x 17)
Pitch - Mating0.050" (1.27mm)
Contact Finish - MatingTin
Contact Finish Thickness - Mating160µin (4.06µm)
Contact Material - MatingCopper Alloy
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesClosed Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.050" (1.27mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post160µin (4.06µm)
Contact Material - PostCopper Alloy
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Termination Post Length0.132" (3.35mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)8468-21A1-RK-TP
Related Links8468-21, 8468-21A1-RK-TP Datasheet, 3M Distributor
8468-21A1-RK-TP Details Description
Related parts for 8468-21A1-RK-TP
CONN HEADER VERT 9POS .100 TIN datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 62POS datasheet.pdf
HEATSINK 29X29X14.5MM W/OUT TIM datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 10" 0.50MM 21POS datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG YEL SHLD 500' datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 6KB FLASH 18SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 46.6VC SMCJ datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS INLINE PIN datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf