FFF 84965-102003LF
84965-102003LF picture photo
Mfg. Part Number
84965-102003LF
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
CONN HEADER
Datasheet Download
84965-102003LF.pdf
Availability of 84965-102003LF
QUANTITY
84965-102003LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 84965-102003LF
Internal Part NumberEIS-84965-102003LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package480
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesMetral®
PackagingTube
Connector Usage-
Connector TypeHeader, Male Pins
Connector Style-
Number of Positions96
Number of Positions Loaded72
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows8
Number of Columns-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Layout, Typical-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorNatural
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)84965-102003LF
Related Links84965-1, 84965-102003LF Datasheet, FFF Distributor
84965-102003LF Details Description
Related parts for 84965-102003LF
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 41.2 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RES 2.58K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE BLOK BLT DWN 32V 500A CHASS datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf