TT Electronics/BI 84WR200LF
84WR200LF picture photo
Mfg. Part Number
84WR200LF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 200 OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
84WR200LF.pdf
Availability of 84WR200LF
QUANTITY
84WR200LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 84WR200LF
Internal Part NumberEIS-84WR200LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert. of Compliance
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
Series84
PackagingTube
Resistance (Ohms)200
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns12
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleSurface Mount
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.170" Face x 0.295" H (6.35mm x 4.32mm x 7.49mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)84WR200LF
Related Links84WR, 84WR200LF Datasheet, TT Electronics/BI Distributor
84WR200LF Details Description
Related parts for 84WR200LF
IDC CABLE - MKC16A/MC16M/MKC16A datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS .100 VERT TIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 14 POS .256 SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 120 OHM 0804 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 10BIT 24SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 0.82UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 690MA 130 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS 3MM WTB VERT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 31POS SKT datasheet.pdf
15000UF 40V 35X50MM 105C 5000H datasheet.pdf