| Internal Part Number | EIS-85-030G-5R | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Sensors, Transducers | |
| Family | Pressure Sensors, Transducers | |
| Series | - | |
| Pressure Type | Vented Gauge | |
| Operating Pressure | 30 PSI (206.84 kPa) | |
| Output Type | Wheatstone Bridge | |
| Output | 0 mV ~ 100 mV | |
| Accuracy | ±0.1% | |
| Voltage - Supply | - | |
| Port Size | - | |
| Port Style | No Port | |
| Features | Temperature Compensated | |
| Termination Style | Cable with Connector | |
| Maximum Pressure | 90 PSI (620.53 kPa) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |