Ohmite 850F100KE
850F100KE picture photo
Mfg. Part Number
850F100KE
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 100K OHM 1% 50W
Datasheet Download
850F100KE.pdf
Availability of 850F100KE
QUANTITY
850F100KE Order Process
Ship out your order
Specifications of 850F100KE
Internal Part NumberEIS-850F100KE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information89 Series "E" Series Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMetal-Mite®89
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±1%
Power (Watts)50W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Features-
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.938" L x 1.156" W (49.23mm x 29.36mm)
Height0.656" (16.67mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)850F100KE
Related Links850F, 850F100KE Datasheet, Ohmite Distributor
850F100KE Details Description
Related parts for 850F100KE
BOX JUNCTION ROUND IVORY datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 15A 277VAC datasheet.pdf
SW SNPACT SPDT 125VAC 6A SEALED datasheet.pdf
RES 7.96K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 1.2GHZ 1023FCBGA datasheet.pdf
CA 62.5/125 LDDZP SCDUP SCDUP datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 25A 125V datasheet.pdf
GT 24C 24#16 (12-14) SKT RECP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 35A datasheet.pdf