Ohmite 850F3K0E
850F3K0E picture photo
Mfg. Part Number
850F3K0E
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 3K OHM 1% 50W
Datasheet Download
850F3K0E.pdf
Availability of 850F3K0E
QUANTITY
850F3K0E Order Process
Ship out your order
Specifications of 850F3K0E
Internal Part NumberEIS-850F3K0E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMetal-Mite®89
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3k
Tolerance±1%
Power (Watts)50W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Features-
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.938" L x 1.156" W (49.23mm x 29.36mm)
Height0.656" (16.67mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)850F3K0E
Related Links850F, 850F3K0E Datasheet, Ohmite Distributor
850F3K0E Details Description
Related parts for 850F3K0E
CONN RECEPT 40POS 3MM SMT 0.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 25V NP0 1206 datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 16SEC 16-SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
BNC BRDCST PLG FOR COMSCOPE 7536 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf