Ohmite 850F750E
850F750E picture photo
Mfg. Part Number
850F750E
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 750 OHM 1% 50W
Datasheet Download
850F750E.pdf
Availability of 850F750E
QUANTITY
850F750E Order Process
Ship out your order
Specifications of 850F750E
Internal Part NumberEIS-850F750E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information89 Series "E" Series Material Declaration
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMetal-Mite®89
PackagingBulk
Resistance (Ohms)750
Tolerance±1%
Power (Watts)50W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Features-
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.938" L x 1.156" W (49.23mm x 29.36mm)
Height0.656" (16.67mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)850F750E
Related Links850F, 850F750E Datasheet, Ohmite Distributor
850F750E Details Description
Related parts for 850F750E
ASSY, PLUG, 24 POS, VERT MTG datasheet.pdf
RES SMD 287K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FILTER LINE POWER STD 10A 6.3 QC datasheet.pdf
TRIAC 600V 12A D2PAK datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 32.4K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf