Souriau Connection Technology 85100A168P50
85100A168P50 picture photo
Mfg. Part Number
85100A168P50
Brief Description
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
85100A168P50.pdf
Availability of 85100A168P50
QUANTITY
85100A168P50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85100A168P50
Internal Part NumberEIS-85100A168P50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions8
Shell Size - Insert16-8
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85100A168P50
Related Links85100A, 85100A168P50 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85100A168P50 Details Description
Related parts for 85100A168P50
IDC CABLE-ASS34A/ AE34G / APR34A datasheet.pdf
CABLE SCSI ULTRA 2 HD68M/M 6' datasheet.pdf
IC MPU MPC52XX 400MHZ 272BGA datasheet.pdf
CHECK PIN ADAPTER datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 150MA 3.5 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
LACING TAPE BRD POLYESTER 135LB datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf