Souriau Connection Technology 85100EC1415P50
85100EC1415P50 picture photo
Mfg. Part Number
85100EC1415P50
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 15POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
85100EC1415P50.pdf
Availability of 85100EC1415P50
QUANTITY
85100EC1415P50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85100EC1415P50
Internal Part NumberEIS-85100EC1415P50
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482, 851
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85100EC1415P50
Related Links85100EC, 85100EC1415P50 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85100EC1415P50 Details Description
Related parts for 85100EC1415P50
RES 18.7K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 102 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 2ROW VERT T/H datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 10NS 100CABGA datasheet.pdf
CABLE GLAND datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 900V 35A D2PAK-7 datasheet.pdf