Souriau Connection Technology 85100J123P50
85100J123P50 picture photo
Mfg. Part Number
85100J123P50
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
85100J123P50.pdf
Availability of 85100J123P50
QUANTITY
85100J123P50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85100J123P50
Internal Part NumberEIS-85100J123P50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482, 851
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert12-3
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65/67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesSealing Gland
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85100J123P50
Related Links85100J, 85100J123P50 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85100J123P50 Details Description
Related parts for 85100J123P50
Connector Header 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 54.9 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
BATT PACK 12.0V 5/4AAA NIMH datasheet.pdf
IC FIFO 1024X18 SYNC 10NS 68PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 120MA 1.7 OHM datasheet.pdf
TEMP CONTROL MOD 4 ANALOG 4 SS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 450V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf