Souriau Connection Technology 85100JC1811P50
85100JC1811P50 picture photo
Mfg. Part Number
85100JC1811P50
Brief Description
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
85100JC1811P50.pdf
Availability of 85100JC1811P50
QUANTITY
85100JC1811P50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85100JC1811P50
Internal Part NumberEIS-85100JC1811P50
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65/67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesCable Clamp, Sealing Gland
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85100JC1811P50
Related Links85100JC, 85100JC1811P50 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85100JC1811P50 Details Description
Related parts for 85100JC1811P50
IC FLASH 4MBIT 250NS 32TSOP datasheet.pdf
HD TERM CLIP THD POST datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS REVERSE CMC datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX6651 datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 400MW ALF2 datasheet.pdf
SATA SIGNAL CABLE datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 13POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156" datasheet.pdf