Souriau Connection Technology 85100P1626S50
85100P1626S50 picture photo
Mfg. Part Number
85100P1626S50
Brief Description
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
85100P1626S50.pdf
Availability of 85100P1626S50
QUANTITY
85100P1626S50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85100P1626S50
Internal Part NumberEIS-85100P1626S50
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85100P1626S50
Related Links85100P, 85100P1626S50 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85100P1626S50 Details Description
Related parts for 85100P1626S50
IC OPAMP GP 750KHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.67K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 3A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3113K 4SMD datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 500MA 125V datasheet.pdf